Dzisiaj mamy Dzień Naszej planety warto rozejrzeć się czy to wokół domu, a może jak będziecie szli na spacer czy gdzieś nie leży jakiś papierek co wiatr przywiał wziąć i podnieść i wrzucić go do kosza.
Dzisiaj na początek zapraszam do ćwiczenia logopedycznego:
„ Jak przetwarza się odpady”- rodzic czyta opowiastkę i prezentuje poszczególne ćwiczenia:
autorką opowiastki jest pani Magdalena Ledwoń a tekst z miesięcznika „ Bliżej przedszkola”,
Każde dziecko w swoim domu segreguje śmieci. Do innego pojemnika wrzuca plastik i metal (wypychanie językiem prawego, potem lewego policzka), do innego papier (wypychanie językiem przestrzeni między górną wargą a zębami), a do jeszcze innego szkło (wypychanie językiem przestrzeni między dolną wargą a zębami). W niektórych miastach bywa i tak, że jeden pojemnik w domu przeznacza się na plastik, metal i papier, a drugi na szkło (powtórzenie wyżej opisanych kolejnych ruchów). Kiedy kosze są pełne, wtedy przyjeżdżają śmieciarze i zabierają posegregowane śmieci ciężarówką do sortowni (naśladowanie warczenia silnika ciężarówki). Tam śmieci rozkłada się na różne taśmy (kilkukrotne wystawianie języka i chowanie go z powrotem do buzi). Śmieci wędrują do maszyn, które je rozdrabniają na małe elementy (otwieranie i zamykanie buzi wyszczerzonej w uśmiechu). Plastik, metal lub szkło trafiają do wielkich pieców, w których zamienia się je na gorącą masę (gwizdanie, niczym czajnik z wrzącą wodą lub wypuszczanie powietrza przez dzióbek z warg). Masę przelewa się do foremek, z których powstają nowe słoiki, puszki lub butelki. Papier natomiast miesza się z wodą (oblizywanie językiem ust), a z powstałej w ten sposób masy wytwarza się papier makulaturowy.
Quiz ekologiczny:
Rodzic czyta pytania i zapisuje na kartce odpowiedzi, albo dziecko może narysować odp. Można zrobić słoiczek do którego za dobrą odpowiedź dziecko wrzuca np. kamyczek albo owocowy cukierek , który można zjeść na podwieczorek.
Co roślinom jest potrzebne do życia?
Jakie znacie owoce i warzywa?
Jakie zwierzęta i rośliny spotykamy w naszym otoczeniu?
Jakie są przyczyny zanieczyszczenia wody i powietrza?
Czy można niszczyć rośliny mieszkające na Ziemi?
Sztafeta z butelką- można zrobić w domu albo w ogródku, na trasie ustawiamy z różnych przedmiotów slalom może być 1 L albo 0,5 l butelek wypełnionych kamykami albo ziarenkami np. fasoli. Na końcu slalomu ustawiamy tackę, a na niej pustą butelkę plastikową. Dziecko biegnąc slalomem( rodzic lub inna osoba dorosła najpierw prezentuje), ma za zadanie dobiec do tacki chwycić w rękę butelkę i dobiec do swojej drużyny (np. w drużynie może być mama, siostra, brat, albo mama, babcia i tata).
Zabawa skoki przez drabinkę- wyklejamy na podłodze z taśmy malarskiej taką drabinkę i można przeskakiwać w dowolny sposób:
www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=YwFY1K2vsZY&feature=emb_logo
Zabawy z kolorowymi rolkami po papierze toaletowym:
Potrzebne do przygotowania: rolki po papierze toaletowym, po ręczniku papierowym, kolorowy papier, kartki bloku technicznego lub kartki z tekturki, klej. Koła wycięte z kolorowego papieru przyklejamy 4y na jednej kartce. Rolki obklejamy kolorowym papierem w wybranych kolorach, ale takich jak wycięte koła. A poniżej link inspiracyjny do zabawy tymi rolakami.
www.youtube.com/watch?time_continue=50&v=EoQj2KL89gQ&feature=emb_logo
Życzę miłej zabawy – Pani Monika