Drodzy Rodzice
Znaleźliśmy się wszyscy w nowej i niewątpliwie trudnej sytuacji. Chcemy wspierać Was w rozwiązywaniu pojawiających się problemów i utrzymywać z Wami kontakt korzystając z poczty elektronicznej i tak jak dotąd strony internetowej przedszkola (zakładka „Obłoczki”). Wszyscy wiemy, że największym wrogiem dziecka jest nuda, zatem poradzimy Wam, zaproponujemy, jakie można zastosować działania, by dziecko mogło przejawiać ukierunkowaną aktywność, sprzyjającą jego harmonijnemu rozwojowi. Zwrócimy uwagę na te obszary, w których podczas pracy z grupą zaobserwowałyśmy słabsze umiejętności dzieci. Zasugerujemy pewne rozwiązania pamiętając, że rodzice mają także zazwyczaj obowiązki zawodowe.
Będziemy nadal wykorzystywać w tym celu:
a) stronę internetową przedszkola (zakładka „Obłoczki”);
b) kontakt e-mailowy;
c) kontakt telefoniczny, np. z wybranymi osobami z rady rodziców;
Nadal będziemy Wam udostępniać:
a) propozycje wykonania prac plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów;
b) konkretną propozycję opracowaną na potrzeby zabawy Waszych dzieci, adekwatną do realizowanego programu;
c) opracowane przez nas propozycje twórczej aktywności dzieci;
d) linki do słuchowisk, audycji radiowych, informacje o programach telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów, zabaw on-line.
Pamiętając jednak, że podstawową formą aktywności dziecka w wychowaniu przedszkolnym jest zabawa. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy rodzic musi mieć przygotowanie pedagogiczne – w związku z tym będziemy to uwzględniać w przekazywanych Wam informacjach i przekazach.
Rodzicu pamiętaj !!!
– wykorzystaj czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, na większe usamodzielnienie swojego dziecka – oczekuj od niego większej pomocy przy codziennych czynnościach w domu np. podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, czy nawet podczas wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem się, przygotowaniem do snu, w których bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane. Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Korzystaj z edukacyjnych programów telewizyjnych, zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe.
Zachęcamy do korzystania z porad i naszych propozycji. Pytajcie o wszystko i dzielcie się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dzieci (za pomocą poczty elektronicznej).
Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.
Pozdrawiamy
Aneta Snowacka-Bartkowiak
Magdalena Bartkowiak