Dodano: 13 maja 2022 r.

W pewien piękny, słoneczny, majowy wtorek – dnia 10 maja 2022r. dzieci z grupy „Słoneczka” i „Ufoludki” wybrały się na samodzielną, całodniową wycieczkę do Torunia. Poznawaliśmy tam m.in. historię Torunia, tajemnicę wypieku i kształtu pierników, osobę Mikołaja Kopernika no i oczywiście kosmos i planety! Udaliśmy się również do restauracji „Sznyt Na Winklu” na pyszny obiad, samodzielnie kupowaliśmy pamiątki z Torunia na Starówce oraz urządziliśmy sobie piknik nad Wisłą. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami i opiekunami uczestniczyły w warsztatach wypiekania toruńskich pierników, podczas których – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznaliśmy wszelkie rytuały z tym związane. Muzeum w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, gdzie w niezwykłej atmosferze i z humorem poznaliśmy tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język. Poznanie historii i tradycji Żywego Muzeum Piernika wywołało radość na twarzach naszych przedszkolaków. Własnoręcznie przygotowane pierniki przedszkolaki zabrały do domu. W samym Toruniu uczestniczyliśmy także w projekcji filmu w Planetarium pt. „Kolorowy Kosmos”, nie zapomnieliśmy również o zwiedzaniu Starego Miasta. Dzięki mapie odkryliśmy gdzie znajduje się Dom Mikołaja Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża i słynny złoty osiołek. Dobre humory i uśmiechy nie odstępowały nas na krok. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domu w późnych godzinach wieczornych.