Szanowni Rodzice,

jestem mgr Rehabilitacji Ruchowej od 15 lat zajmuje się usprawnianiem dzieci w przedszkolu. Należy zauważyć, że rozwój cywilizacji prowadzi do tego, że już tak małe dzieci wymagają korekty postawy. Niektóre mięśnie i ścięgna są bardziej rozciągnięte niż powinny a inne są przykurczone. Wszystko to razem prowadzi do powstawania złej postawy. Koślawość kolan i stóp jest szybko zauważalna niektóre dzieci mają stopy skręcone do wewnątrz i cały ciężar ciała spoczywa na tym wewnętrznym brzegu to prowadzi do koślawości stóp. U dzieci trzyletnich nie mówi się o płaskostopiu, ale niektóre stopy są okrągłe, nie mają wcięcia w śródstopiu. Dlatego trzeba jak najwcześniej zadbać o odpowiednie ćwiczenia i zdrowe obuwie.

• Podczas zajęć wykonujemy ćwiczenia ogólnorozwojowe mające wpływ na całe ciało:
  • Wzmacniamy barki i plecy
  • Wzmacniamy mięśnie brzucha i pośladków
  • Wzmacniamy mięśnie utrzymujące kręgosłup w prawidłowej postawie ciała
  • Uczymy się ładnego, poprawnego ustawienia nóg podczas chodzenia
  • Likwidujemy przy kurcze, również podkolanowe
  • Wzmacniamy mięśnie stóp, tak by je wzmocnić i nie doprowadzić do powstania płaskostopia

Stopień trudności i ilości powtórzeń rośnie stopniowo, dzieci 6-letnie mogą wykonać już do 15 – 20 powtórzeń każdego ćwiczenia. Zajęci z gimnastyki korekcyjnej prowadzone są w formie zabawy dwa razy w tygodni. Przedszkolaki uczą się wierszyków i piosenek które ułatwiają dzieciom wykonanie i zapamiętanie poszczególnych ćwiczeń.

Przez trzy, cztery lata pobytu dziecka w przedszkolu naprawdę można dużo zrobić, zachęcam również rodziców do wspólnych ćwiczeń w domu z dzieckiem a efekty będą widoczne jeszcze szybciej.

Wato pamiętać o tym, że lepiej jest zapobiegać postawom ciała niż później je leczyć.

Stanisława Perz