Nasze przedszkole jest jednym z 5000 placówek, które biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh.

Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce, poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, by poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.

W Polsce, próchnica u dzieci jest problemem społecznym; 60% trzylatków i aż 85,4% sześciolatków cierpi na tę chorobę.

Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczą w ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczycielki. Podczas zajęć dzieci uczą się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiadują się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznają budowę zęba. Dodatkowo dzieci dowiadują się, jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili, Milki, Szczotkuś oraz Robaczek-próchniaczek Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyszczą ząbki po śniadaniu lub obiedzie.

Starsze dzieci wybrały się też na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego, młodsze natomiast gościły w przedszkolu lekarza stomatologa , która w atrakcyjny i ciekawy sposób przedstawiła zasady dbania o higienę jamy ustnej, za zgodą rodziców dokonała przeglądu stomatologicznego, zaprezentowała produkty, których nie należy spożywać, by nie szkodzić zdrowiu zębów, oraz produkty, które są wskazane w celu dbania o zęby.

Z jadłospisu przedszkola wykluczono słodkie napoje oraz słodycze, zastąpiono zdrową warzywną lub owocową przekąską. Do dyspozycji dzieci jest też woda do picia.

Przedszkole nasze zostało już zgłoszone do udziału w IV edycji Akademii Aquafresh w roku szkolnym 2014/2015.

Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją „Akademii Aquafresh” objęli:
Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Lekarskie.

Kliknij poniższy link:

Barbara Lemańska –