Nasze Przedszkole w roku szkolnym 2013/2014 przystąpiło do programu społecznego „Mały Wolontariat”, który uczy dzieci wrażliwości społecznej, pomagania innym oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat.

Wolontariat (łac. volontarius – ochotniczy, dobrowolny) – definiowany jest jako „świadome, dobrowolne i nieodpłatne działanie na rzecz innych, potrzebujących pomocy, wykraczające poza związki rodzinne, przyjacielskie i koleżeńskie”. Jest odruchem serca, skutkującym wsparciem, udzieleniem pomocy człowiekowi, zwierzęciu, przyrodzie. Wolontariat opiera się na trzech filarach: szacunku i wrażliwości, otwartości na potrzeby innych, bezinteresowności w działaniach. Opierając się na tych filarach wolontariat ukazuje sens człowieczeństwa. Wolontariusze pomagając przynoszą nadzieję, przywracając wiarę w dobro istniejące w człowieku.
Program ma na celu zachęcić dzieci do bezinteresownego poświęcania swojego czasu i wysiłku na rzecz innych. Będziemy podejmować działania długofalowe, które nie mają charakteru ulotnego, jednorazowego. Dzieci przekonają się, jak wiele radości daje pomaganie.
W programie „Mały Wolontariat” chodzi jednak nie tylko o angażowanie dzieci w działania, ale przede wszystkim o uświadomienie im, czym jest pomoc, uwrażliwienie ich na potrzeby otoczenia i walkę z obojętnością wobec otoczenia. Mamy nadzieję, że uwrażliwianie najmłodszych zaowocuje ostatecznie odpowiedzialnością społeczną osoby dorosłej – najpierw ich rodziców i opiekunów, a potem ich samych, bo przecież czasem drobny gest może wywołać lawinę pozytywnych działań. Poprzez wspólną pracę na rzecz potrzebujących, dzieci odkrywają także własną wartość i to, że mimo wieku są traktowane poważnie. Wolontariat jest lekarstwem na nudę, daje dzieciom możliwość robienia czegoś wartościowego. Starsze dzieci dzięki wolontariatowi uczą się postaw obywatelskich.

„Mały Wolontariat” to:

•  pomysł na uwrażliwienie ludzi na otaczający świat, zachęta do budowy Planety Pomocy złożonej z czerwonych, zielonych, niebieskich, pomarańczowych, czarnych, żółtych, różowych, białych i brązowych poletek,
  • przestrzeń, w której spotykają się dzieci i dorośli ze wszystkimi swoimi radościami, smutkami, troskami, marzeniami i planami,
  • próba opowiedzenia, jak słuchać, patrzeć, przeżywać, działać i troszczyć się o siebie i innych.

Podstawowe cele programu „Mały Wolontariat” to :
– rozwijanie wśród dzieci wrażliwości na otoczenie,
– pomoc rówieśnikom szkolnym w trudnych sytuacjach,
– wspieranie inicjatyw wolontariackich dzieci i młodzieży,
– budowanie poczucia odpowiedzialności,
– rozwój zainteresowań i umiejętności,
– edukacja młodszych kolegów,
– wsparcie wolontariuszy,
– promocja życia bez uzależnień,
– docenianie najaktywniejszych wolontariuszy,
– wyławianie młodych talentów,
– promocja wolontariatu.

„Mały Wolontariat” to współpraca nie tylko z dziećmi, ale również z ich rodzicami i środowiskiem lokalnym. Wolontariat wśród dzieci (ale i wśród dorosłych) jest najczęściej działaniem grupowym. Dzięki pracy w grupie wolontariusz wie, że nie jest sam, są wokół koledzy, z którymi współdziała, może podzielić się sukcesem, ale także otrzymać wsparcie. Działania w grupie są urozmaicone, każdy może zgłosić własne pomysły. Grupa daje poczucie siły, więzi, bezpieczeństwa.
Zachęcam wszystkich do udziału w programie.

KAŻDY MOŻE POMÓC, JEŚLI TYLKO CHCE !!!

Aneta Snowacka-Bartkowiak – koordynator programu społecznego w Przedszkolu nr 28 im. Małych Astronomów

20140425_100553