Dodano: 25 marca 2020 r.

Witajcie Rodzice i dzieci  😊

Co powiecie na to , żebyśmy dzisiaj zajęli  się eksperymentami, które można wykonać w domu . Zaproście Rodziców oraz rodzeństwo do wspólnej zabawy .  A więc zaczynamy :

Eksperyment 1:

Nasz pierwszy domowy eksperyment to:  proponuję Wam wyhodowanie kryształków soli . Możecie obejrzeć filmik edukacyjny , który prezentuje to doświadczenie  ( załącznik). Do wykonania tego doświadczenia będziecie potrzebować:

• słoik  0,25 l,
  • woda,
  • sól,
  • krótki patyczek lub ołówek,
  • kawałek włóczki lub „włochatej” nitki
  • oraz czasu – 2- 3 tygodni

Wykonanie doświadczenia:

Zaczynamy od napełnienia słoika ciepłą wodą do około 3/4 wysokości.  Dodajemy do niej sól i mieszamy do czasu rozpuszczenia. Roztwór soli powinien być nasycony, zatem musimy dodać tyle soli, aby pomimo mieszania nie chciała się ona już rozpuścić. Następnie kawałek włóczki wiążemy na patyczku np. na ołówku. Powinien mieć taką długość, by po położeniu patyczka na wierzch słoika, dotykał  powierzchni wody.

Przed nami najtrudniejsza, bo wymagająca cierpliwości, część: odstawiamy słoik w ciepłe miejsce i nie dotykamy go przez cały okres krystalizacji. Nasza hodowla powinna trwać około 2-3 tygodnie.

Podczas eksperymentu można dzieciom wytłumaczyć, że : za pomocą tego doświadczenia zrozumieją , że zarówno krystalizacja jak i rozpuszczanie się substancji to procesy odwracalne. Poprzez odparowywanie wody z roztworu nasyconego zaczynają wytrącać się kryształy. Im krystalizacja i parowanie trwa wolniej, tym większe kryształy otrzymujemy.

Eksperyment 2:

Zapraszam Was do wykonania jeszcze jednego eksperymenty, a mianowicie możecie w domu zrobić swój własny wulkan.

Do wykonania tego doświadczenia będą Wam potrzebne :

• miska
  • wysokie naczynie
  • woda
  • soda oczyszczona
  • ocet

Obejrzyjcie filmik edukacyjny z którego dowiecie się w jaki sposób wykonać ten eksperyment.

Powodzenia!!!

Trzymajcie się ciepło – Pani Kasia