BIP

“Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne”

- Mikołaj Kopernik
← powrót
Dodano: 1 października 2014 r.

Muzyka jest jedną z dziedzin sztuki, która odgrywa dużą rolę w życiu każdego przedszkolaka. Pomaga ona odnaleźć się po rozstaniu z rodzicami, wprowadza w radosny nastrój, odpręża i uspokaja. Można by rzec, że pełni rolę swoistej terapii.
W działania na rzecz pomagania dzieciom w rozwoju powinni być zaangażowani rodzice i nauczyciele. Dorośli powinni dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić przedszkolakom kontakt z muzyką, Nie muszą mieć oni specjalnego wykształcenia. „Wystarczy, że wzbudzą drzemiącego w dziecku muzyka, rozwijając u niego zamiłowanie do słuchania i wytwarzania dźwięków” (F. Delalande).
Niniejszy projekt miał na celu wykształcenie u naszych wychowanków wrażliwości muzycznej, niezbędnej do właściwego jej odbioru oraz wspieranie ich wszechstronnego rozwój.
Cele realizacji projektu:

 1. Przygotowanie dzieci do odbioru różnych gatunków muzyki (klasyczna, wokalna, instrumentalna).
 2. Zapoznanie z konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi instrumentami muzycznymi (wygląd, technika gry).
 3. Tworzenie własnych instrumentów muzycznych.
 4. Gra na prostych instrumentach np. w przedszkolnej orkiestrze.
 5. Bliższe poznanie życia i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki.
 6. Rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem nauka – wybranego układu tanecznego.
 7. Tworzenie prac plastycznych inspirowanych utworami muzyki poważnej.
 8. Stwarzanie sytuacji umożliwiających rozwijanie talentów artystycznych – udział dzieci w uroczystościach przedszkolnych.

W realizacji projektu pomogli nam eksperci, z którymi nawiązałyśmy współpracę m.in.:

 • współpraca ze Szkołą Podstawową nr 7- udział uczennic ze SP nr 7 jako ekspertów (gitara, skrzypce) w ramach realizacji projektu „Instrumenty muzyczne”;
 • współpraca z Akademią Muzyczną w Poznaniu – udział studentów i absolwentów jako ekspertów w ramach realizacji projektu „Instrumenty muzyczne”;
 • współpraca z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu – ekspert w projekcie;
 • współpraca z Agencją Artystyczną EwArt -eksperci w projekcie;
 • oraz Nasi Kochani Rodzice i Rodzeństwo 🙂

Ogłoszony został również konkurs na „Najciekawszy instrument muzyczny”- wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni a najciekawsze prace specjalnie wyróżnione.