Dodano: 21 kwietnia 2020 r.

Witajcie Rodzice i dzieci

Witam całą Drużynę  Wróżki Odpadusi czyli Nas wszystkich, którzy chcemy dbać o przyrodę i nasze otoczenie . Mam nadzieję , że wykonaliście już część zadań, a dzisiaj mam dla Was coś nowego.

Zachęcam  Rodziców i dzieci do dzielenia się swoimi działaniami z domu  😉 ( przypominam , że działa nasz grupowy mail : gwiazdki2020@gmail.com ) i tam możecie napisać co u Was słychać i  przysyłać np. zdjęcia  prac dzieci ). Dziękuję za już przysłane relacje.

A teraz jeżeli jesteście gotowi – to 1,2, 3 zaczynamy.

Temat : Dbamy o przyrodę – Akcja segregacja.

1.   Powitanie    i rozgrzewka na dobry dzień – Przybij sobie piątkę

2. Wysłuchanie opowiadania – Sen Olka

Wróżka Odpadusia była sympatyczną wróżką. Uwielbiała bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniała w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejała błyszczącą folią i wykorzystywała jako wieże albo robiła z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiała jako pionki w grach planszowych, które sama wymyślał. Z puszek robiła grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudziła. Dbałą o przyrodę i swoje otoczenie.   Zazwyczaj chodziła uśmiechnięta, a gdy wpadała na jakiś kolejny zwariowany pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Wróżka Odpadusia  nie mogła zrozumieć. Gdy widziała powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jej oczach pojawiał się smutek.

– Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe,, zabawki  „? – rozmyślała. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać… O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza?

– Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna Wróżka Dobrusia, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła  na  ławeczce.Spojrzały na porozrzucane wszędzie śmieci.

– Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy ludzi wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Dobrusia – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku. – Spróbujmy – zgodziła się wróżka.

Tymczasem w domu Olka……….

– Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej.

– Rycerski? – zainteresował się tato.

– Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem… …ze śmieciami.

– Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia.

– Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz Olek .

– Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato .

– Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, tata jadąc do pracy. – Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci.

– Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze niebieskie, żółte, zielone w kształcie smoków, rakiet, które pasowały do sportowych boisk i huśtawek.

– Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.

A wróżki były bardzo zadowolone i szczęśliwe i miały już ciekawe  pomysły na zrobienie nowych rzeczy z tego, co ludzie nazywają śmieciami.

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania

− Co lubiła robić Wróżka Odpadusia ze różnych  śmieci? − Co ją smuciło ?

− Jaki sen miał Olek?

− W jaki sposób możemy chronić przyrodę? ( sugestia np. segregować odpady)

3. Piosenka – Ekologa znak – nauka piosenki

• wysłuchajcie piosenki ( słowa były podane w poprzednim zajęciu )
  • powtórzcie słowa I zwrotki i refrenu
  • nauczcie się słów II zwrtoki
  • przygotujcie sobie gazetę, którą już nie potrzebujecie i wykorzystajcie ją podczas słuchania piosenki ( podpowiem Wam , że można ja podrzucać, zrobić z niej kulki, dmuchać na nią ). Liczę na Wasze pomysły.

4. Obejrzyjcie filmik edukacyjny  – Drużyna Wróżki Odpadusi – Akcja segregacja

• jak będziecie oglądać filmik, to warto go zatrzymać w różnych momentach  i porozmawiać , o tym co dziecko zapamiętało

• przypomnijcie sobie co to znaczy segregować odpady?
  • jakiego koloru są kosze na poszczególne odpady?
  • czy segregujecie odpady w swoim domu? ( jeżeli jeszcze tego nie robicie , to może warto zacząć)
  • zadanie na dziś : posegreguj odpady w swoim domu ( mogą to być np. nakrętki czy niepotrzebne kartki )

5. Posegreguj odpady – karty pracy

• pamiętajcie , że karty pracy możecie zostawić sobie do wykonania np. popołudniu
  • rysuj po śladzie, a następnie pokoloruj kosze na odpowiedni kolor

• policz, a następnie w wyznaczonym miejscu narysuj tyle kresek ile jest koszy w poszczególnych zbiorach (możesz napisać cyfrę ). Pokoloruj kosze na odpowiedni kolor .

6.  Znaczek recyklingu – Wróżka Odpadusia zaprasza Was  do tego, żebyście poznali znaczek recyklingu ( wróżka trzyma taki znak w swojej dłoni)

• może znajdziecie taki znaczek u Was w domu – poszukajcie dobrze

7. Eko- Zadania – Wróżka Odpadusia ma dla Was super ekologiczne zadanie

• możecie plansze  wydrukować, powiesić   widocznym miejscu w domu i starać się  przestrzegać zasad – Życzę Powodzenia!!!

8. Praca plastyczna – Wróżka Odpadusia i kosze do segregacji

• może narysujecie Wróżkę Odpadusię jak segreguje odpady . Liczę na ciekawe prace.

P.S

A poza naszymi zajęciami i różnymi zadaniami , to nie zapomnijcie się pobawić albo  przeczytać jakąś ciekawą książkę z Rodzicami

Do zobaczenia jutro

Trzymajcie się ciepło – Pani Kasia