BIP

“Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne”

- Mikołaj Kopernik
← powrót
Dodano: 29 kwietnia 2020 r.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej- 02.05

Flaga narodowa[a]

30.04. 2020- praca zdalna 4,5,6, latki

Dziś słuchamy wiersza o fladze, propagowanie wiedzy o Polskiej tożsamości oraz  symbolach narodowych.

Kiedy wiatr na dworze, ona powiewa na moją głową. Jest biało- czerwona, nie zaś kolorowa. Można nią udekorować domy i tramwaje.

Kiedy widzi ją mój tatuś, to często przystaje. Gdy więc pytam mego tatę, to milknie w pół słowa, i powiada: Drogi synku, to jest…..Flaga Narodowa

Ten biały kolor jak płatki śniegu, czerwony jak płatki róży. Wiem, że to symbol mojego kraju, choć jestem jeszcze nieduży.

Kiedy dorosnę, będę żołnierzem lub prezydentem- daję sowo, wtedy na pewno w mym gabinecie umieszczę …Flagę Narodową

Kiedy przed Sejmu gmachem przechodzę, ona na szczycie powiewa. Naszym sportowcom towarzyszy, gdy na ich cześć ktoś hymn śpiewa.

Za granicą nasi rodacy przy ambasadach ją witają, a w naszym kraju na każdej ulicy, najczęściej w miesiącu maju.

Czy wiesz, kolego, o czym dziś mówię, jeśli nie, dowiedz się- radzę, bo żaden Polak nie zapomina o… Narodowej Fladze.

Czerwony kolor tuż pod białym, zaś biały dumnie nad czerwonym. Kiedy są święta narodowe, to dekorują nią domy.

Swoje święto obchodzi hucznie, gdy słowik w maju przepięknie śpiewa. W progu przedszkola też często stoi i z dumą do nas powiewa.

Ja chociaż jestem jeszcze mała, to dobrze wiem kochani, ze jest to  –  FLAGA NARODOWA, że dziadziuś walczył dla niej.

4- latki-Zapoznajemy się z mapą Polski ( albumy, obrazki , internet). Wskazujemy Kraków, Poznań, Warszawę, rozmawiamy na temat tych miast. Zwracamy uwagę na zamki- Wawel w Krakowie i Zamek Królewski. Czytamy wyraz zamek, dzielimy na sylaby. Słuchamy ciekawostek na temat Wawelu, legendy związanej ze smokiem wawelskim, oglądamy obrazek smoka wawelskiego.

Następnie na mapie Polski wskazujemy Toruń, czytamy wyraz piernik, dzielimy rytmicznie wyraz na sylaby, słuchamy ciekawostek na temat tego z czego słynie Toruń( fabryka piernika, muzeum piernika, Mikołaj Kopernik) dowiemy się tego słuchając piosenki z lekcji rytmiki- pt.” Jestem Polakiem”

Zabawy ruchowe z woreczkiem- dziecko dobiera się w pary-rodzic lub rodzeństwo, uczestnicy stają w lekkim rozkroku, dotykają się plecami. Na hasło: Podaj cegłę- wyciągamy ręce w górę i podajemy woreczek, potem wykonujemy skłon i oddajemy woreczek między nogami. Podajemy też bokiem, wykonując skręty ciała.