Dodano: 27 października 2021 r.

Witajcie Ufoludki, dzisiaj nie widzimy się osobiście

– jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyście się trochę rozruszali i pobawili, zdobyli nową wiedzę.

5,6 – latki

Zabawa Chmura i deszcz.

Rodzic mówi:

Szybujesz w powietrzu. Jesteś bardzo miękki i puchaty, kołyszesz się wysoko na niebie. Płyniesz tuż pod słońcem i wychwytujesz jego promienie. W ten sposób stajesz się sam bardzo ciepły. A nocą płyniesz pod błyszczącymi gwiazdami. Możesz je liczyć, ale jest ich tak wiele, zbyt wiele… A potem powoli, bardzo powoli stajesz się cięższy, coraz ciemniejszy i bardzo wilgotny. Przeobrażasz się w maleńkie kropelki. Upadają one ostrożnie i łagodnie na ziemię i tworzą tam w wielu miejscach małe kałuże. Czym byłeś najpierw? W co zmieniłeś się potem?

Ćwiczenia oddechowe

Przygotuj: miskę, rurki do napojów oraz wodę.

Dziecko robi w misce z wodą bąbelki, dmuchając na wodę: długo, krótko, słabo, mocno.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Grzyby rosną po deszczu.

Dziecko wykonuje przysiad z nisko opuszczoną głową, następnie powoli podnosi się, przyjmując postawę stojącą, i układa z rąk nad głową kapelusz grzyba.

Ćwiczenia tułowia – Spływające krople.

Dziecko naśladuje sposób spływania deszczowych kropli po szybie – z pozycji stojącej wolno opada do przysiadu, płynnie poruszając tułowiem w różne strony.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Deszczowe chmury.

Przygotuj: pasek ciemnoniebieskiej bibuły, tamburyn.

Dziecko porusza się w rytmie granym na tamburynie, macha paskiem bibuły. Podczas przerwy w grze układa z pasków na podłodze kształt chmury. Dźwięki tamburynu są sygnałem do ponownego ruchu.

Rozwiązywanie zagadek.

Choć ten muzyk nie ma instrumentu w dłoni, lecz bębni o dachy i o szyby dzwoni.

Pada, kapie, leje, chlapie i z chmurami gada, smutną bajkę, długą bajkę, sennie opowiada. (deszcz)

Płynie po niebie, a ty już wiesz, że gdy jest ciemna – może być deszcz. (chmura)

Gdy otwarty trzymasz w dłoni, wiesz, że przed deszczem cię ochroni. (parasol)

Zabawa ruchowa Przeskocz kałużę.

Przygotuj: szarfy, tamburyn.

Rozłóż szarfy na podłodze w pokoju. Dziecko biega między szarfami (kałużami) przy dźwiękach tamburynu. Na hasło: Kałuża! zatrzymuje się przy najbliżej leżącej szarfie i przeskakuje obunóż przez kałużę.

Ćwiczenia badawcze.

• Barwienie wody.

Przygotuj: małe słoiki, woda, farby.

Zabarw wodę (jednym kolorem) w kilku małych słoikach.

Dziecko układa słoiki z zabarwioną wodą według wzrastającego natężenia barwy.

• Mieszanie barw podstawowych.

Przygotuj: słoiki z wodą zabarwioną na: czerwono, niebiesko, żółto.

Przed mieszaniem barw Rodzic pyta dziecko, jaki według niego otrzyma kolor.

Po wymieszaniu następuje konfrontacja założeń z rezultatem ćwiczenia.

niebieska barwa + żółta brawa                 —– zielona barwa

niebieska barwa + czerwona barwa        —– fioletowa barwa

czerwona barwa + żółta barwa                —– pomarańczowa barwa

4 – latki

Rozwiązywanie zagadek

Przed deszczem cię chroni, jego rączkę trzymasz w dłoni… (parasol)

Małe krople lecą z nieba, wziąć parasol dzisiaj trzeba… (deszcz)

Po deszczu są małe oraz duże. Każdy wie, że to… (kałuże)

Błyskawice, grzmoty i wichura duża. Pewnie każdy zgadnie, że nadeszła… (burza)

W dzień na niebie świeci i ogrzewa dzieci… (słońce)

Zabawa bieżna Wesołe kropelki.

Przygotuj: niebieskie szarfy, tamburyn.

Ułóż z niebieskich szarf kółka (kałuże). Dziecko jest kropelką deszczu. Przy dźwiękach tamburynu kropelka deszczu przemieszcza się w różne strony. Na przerwę w grze kropelka spada do kałuży – dziecko wchodzi do środka wybranej szarfy i siada skrzyżnie.

Praca plastyczna Jesienny deszcz

Przygotuj: wycięty kontur chmury, niebieska plastelina, biała kartka, kredki, zdjęcia deszczowych chmur.

Rodzic układa na stole białą kartkę, szablon chmury, kredki, niebieską plastelinę oraz zdjęcia deszczowych chmur. Dziecko określa ich kolor. Następnie odrysowuje na kartce kontur chmury. Formuje z niebieskiej plasteliny małe kuleczki i umieszcza je na kartce pod chmurą. Rozciera palcem plastelinę, tworząc z niej kropelki deszczu. Koloruje chmurę kredkami.

Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Parasole.

Przygotuj: tamburyn, nagrane odgłosy deszczu https://www.youtube.com/watch?v=mbNPNm-ORSM .

Dziecko porusza się po pokoju w rytmie wygrywanym przez Rodzica na tamburynie. Na przerwę w grze Rodzic włącza nagrane odgłosy deszczu. Dziecko stara się ciałem przedstawić kształt parasola: podnosi ręce nad głowę i łączy ze sobą dłonie, stara się jak najdłużej stać na jednej nodze. Dźwięk tamburynu zaprasza do dalszej zabawy.

Na dzisiaj to już wszystko – miłej zabawy:)

Pozdrawiamy Was serdecznie – Wasze Panie ☺